- Spring Actuated, Air Return
- High Coefficient Facing
- 594.00 hp Peak Thermal Input
- 80.0 psi Max Pressure
- 1,100 rpm Max
applications
- Heavy-duty industrial applications requiring high torque and low inertia
features
- Through-shaft or shaft-end mounted
- Thermal horsepower values up to 14.7
- Hub provided loose for machining
- Spring engaged
- Quad interface
- Shaft mounted
- Straight bore
- Brake with up to 164,800 in lb of torque
- Air is supplied directly at cylinder air inlets
- Air released
- Available in disc sizes from 11.500" to 25.000"
- Available with either standard or high coefficient friction facings
- Bore sizes range up to 6.000"
- Four interface surfaces
- O-ring sealed piston and cylinder design reduces maintenance costs
- Rugged design ensures long product life
- Speeds up to 2,200 rpm
- Spring-engaged
- Static torque ratings up to 164,800 in lb
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Maximum Static Brake Torque | 96000 in lb |
| Product Category | Shaft Mounted Spring Engaged Brakes |
| Type | Element |
| Model | QFB-2200 |
| Main Category | Brakes |
| Kits | 964023, 964035 |
| Brake Facing Type | High Coefficient |
| Brake Facing Effective Area | 660 in2 |
| Actuation/Return | Spring/Air |
| Maximum Brake Continuous Thermal Dissipation | 14.1 hp |
| Approximate Brake Facing Life | 15039 hp-hr |
| Brake Heat Sink Capacity | 2374000 lbf ft |
| Recommended Control Kits | 940019, 940020 |
| Brake Peak Thermal Input Rate | 594 hp |
| Manufacturer Family | Model QFB 2200-H, Quad Faced, Spring Engaged, Plate Brake, (HICO Facing), Model QFE 2200-H Quad Faced Plate Brake |
| Port or Hose Size | 0.500 NPT |
| Bore Style | Unfinished Pilot Bore |
| Photo | DFB |
| Bushing Series | RSB |
| Control Accessories | 170012, 170013, 170014, 170017, 170020, 170021, 170023, 170024, 939101, 939201, 939400, 940001, 940425, 945125 |
| Bore Range [Max] | 6.5 in |
| Inside Dia. | N/A |
| Brake Facing Edge Color Code | Purple |
| Open Or Enclosed Design | Open |
| Family Name | Multiplate Brakes |
| Bushing Type | Unfinished Pilot Bore |
| Maximum Pressure | 80 psi |
| Approximate Brake Facing Life In Work Energy | 2.762974e+010 lbf ft |
| Bore Range [Min] | 3 in |
| Finish | Black Oxide |
| Weight | 682.0 LB |
| EAN or UPC | 662284169813 |

