- 40.0000 mm Bore
- Air Actuated, Spring Released
- Pilot Mount Drive Arangement
- 6.0 bar Max Pressure
- 1,100 rpm Max
features
- Pilot-mount design with tapped mounting holes
- Positional reengagement torque is approximately 10% of clutch torque being generated based on applied air pressure
- Positive engagement for accurate position and registration
- Sealed, radial ball bearings
- Through-shaft mounting design uses full-length keyway
- Straight bore
- Accurate timing between two shafts
- Enclosed design
- Instantaneous torque up to 1,300 Nm
- Maximum operating speed up to 1,650 rpm
- Operates in wet or dry environment
- Metric
- Ability to mount pulley, sprocket or gear on clutch
- Metric air engaged
includes
- 222 mm hose
compliances
- 0
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Minimum Sprocket Size | 40/40T, 50/34T, 60/28T, 80/22T |
| Main Category | Tooth Clutches |
| Model | 5H50P#P-E |
| No. Of Engagement Positions | 1 @ 360° |
| Maximum Pressure | 6 bar |
| Kits | 913049 |
| Manufacturer Family | Model 5H50P#P-E Totally Enclosed Positioning Tooth Clutch |
| Minimum Engagement Pressure | 1.4 bar |
| Open Or Enclosed Design | Enclosed |
| Family Name | Pilot Mount Positioning Enclosed |
| Maximum Static Clutch Torque | 880 N-m |
| Port or Hose Size | 0.250 BSPT |
| Bore Style | Straight |
| Inch/Metric | Metric |
| Drive Inertia | 203.9 kg cm2 |
| Actuation/Return | Air/Spring |
| Drive Arrangement | Pilot Mount |
| Finish | Nickel Plated |
| Photo | 5HPEnclosed |
| Product Category | Metric Sizes |
| Clutch Air Chamber Volume When New | 40.902 cc |
| Minimum Static Clutch Torque | 203 N-m |
| Weight | 35.5 LB |
| EAN or UPC | 662284209212 |

