- 1 1/2" Bore
- Air Actuated, Spring Released
- Flange Mount Drive Arangement
- 80.0 psi Max Pressure
- 3,000 rpm Max
features
- Air engaged
- Straight bore
- Flange mount design with tapped mounting holes
- Immediate start-up with no slippage
- Instantaneous torque up to 17,500 in lb at 80 psi
- Maximum operating speed up to 3,700 rpm
- Positive engagements in multiple positions
- Sealed, radial ball bearings
- Through-shaft mounting design uses full-length keyway
- Versatile mounting capability for bearing-supported pulley, sprocket, or gear
includes
- 8.25" hose
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Open Or Enclosed Design | Open |
| Actuation/Return | Air/Spring |
| Inch/Metric | Inch |
| Clutch Air Chamber Volume When New | 0.763 in3 |
| Model | 5H45 |
| Minimum Static Clutch Torque | 1200 in lb |
| Family Name | Flange Mount |
| Mounting Type | Flange Mount |
| No. Of Engagement Positions | 122 |
| Minimum Engagement Pressure | 20 psi |
| Control Accessories | 854000, 939101, 939201, 939300, 940001, 944900, 945100, 948801, 948802, 948803, 948804 |
| Kits | 916500 |
| Static Torque Capacity @ 80 PSI | 4600 lb/in |
| Operating Speed [Max] | 3000 rpm |
| Outside Dia. | 6.0625 in |
| Main Category | Tooth Clutches |
| Maximum Pressure | 80 psi |
| Photo | 5HBasic |
| Pilot Or Drive Flange Bolt Circle Data | 4, 1/4"-20 Holes @ 90° On A 5.187 in. B.C. |
| Maximum Static Clutch Torque | 4550 in lb |
| Overall Length | 3.91 in |
| Drive Arrangement | Flange Mount |
| Finish | Machined Aluminum Air Chamber, Black Oxide Drive Flange |
| Manufacturer Family | Model 5H45 or 5H45P Multiposition Tooth Clutch |
| Recommended Control Kits | 940011, 940012, 940021 |
| Bore Style | Straight |
| Drive Inertia | 26.09 lb in2 |
| Back Lash | Less Than 17 Arc Minutes |
| Port or Hose Size | 0.125 NPT |
| Product Category | Inch Sizes |
| Weight | 15.6 LB |
| EAN or UPC | 662284162340 |

