- Air Actuated, Spring Return
- High Coefficient Facing
- 66.00 hp Peak Thermal Input
- 80.0 psi Max Pressure
- Max
features
- Static torque capacity up to 8,800 in lb at 80 psi with 24" disc
- QD bushing compatible for shaft sizes up to 3.875"
- Disc speeds up to 2,800 rpm
- Air actuated
- Caliper spacing adjusts to fit .188"- to 1.500"-wide rotating discs and linear traveling devices
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
options
- Discs from 16" to 24" diameter
| Product Category | Caliper Brakes |
| Manufacturer Family | Model BC425A Brake Caliper (HICO Facing) with 18.25" Diameter Ventilated Disc, Model BC425A Brake Caliper (HICO Facing) with 24" Diameter Ventilated Disc, Model BC425A Brake Caliper (HICO Facings) with 16" Diameter Non-Ventilated Disc, Model BC425A Brake Caliper (HICO Facings) with 18" Diameter Non-Ventilated Disc, Model BC425A Brake Caliper (HICO Facings) with 20" Diameter Non-Ventilated Disc, Model BC425A Brake Caliper (HICO Facings) with 21" Diameter Ventilated Disc, Model BC425A Brake Caliper (HICO Facings) with 22" Diameter Non-Ventilated Disc, Model BC425A Brake Caliper (HICO Facings) with 24" Diameter Non-Ventilated Disc, Model BC425A Brake Caliper (HICO Facings) with 24" Diameter Ventilated Disc, Two Model BC425A Brake Calipers with 16" Diameter Non-Ventilated Disc, Two Model BC425A Brake Calipers with 18.25" Diameter Ventilated Disc, Two Model BC425A Brake Calipers with 18" Diameter Non-Ventilated Disc, Two Model BC425A Brake Calipers with 20" Diameter Non-Ventilated Disc, Two Model BC425A Brake Calipers with 21" Diameter Ventilated Disc, Two Model BC425A Brake Calipers with 22" Diameter Non-Ventilated Disc, Two Model BC425A Brake Calipers with 24" Diameter Non-Ventilated Disc, Two Model BC425A Brake Calipers with 24" Diameter Ventilated Disc |
| Photo | BCCaliperAir |
| Brake Air Chamber Volume When Worn Out | 13.26 in3 |
| Brake Facing Edge Color Code | Purple |
| Brake Facing Type | High Coefficient |
| Maximum Static Brake Torque | 8800 in lb |
| Control Accessories | 854000, 932800, 939101, 939201, 939300, 940001, 940412, 944900, 945100, 948801, 948802, 948803, 948804 |
| Brake Air Chamber Volume When New | 3.62 in3 |
| Back Lash | =4.469/(D-1.252) Degrees, D Is Disc Diameter In Inches |
| Rotor Working Radius (in) | WR=D/2-1.062 For 16 in. Or Larger Rotors |
| Approximate Brake Facing Life | 1169 hp-hr |
| Recommended Control Kits | 940011, 940012, 940017 |
| Rotor Thickness | N/A |
| Maximum Pressure | 80 psi |
| Brake Heat Sink Capacity | N/A |
| Port or Hose Size | 0.125 NPT |
| Kits | 835271, 835272 |
| Model | BC425A |
| Family Name | Air Actuated Spring Released |
| Brake Peak Thermal Input Rate | 66 hp |
| Main Category | Brakes |
| Open Or Enclosed Design | Open |
| Maximum Brake Continuous Thermal Dissipation | N/A |
| Static Torque Factor (Broken In) @ PSI | 800 lbf @ 80 psi |
| Accessory Miscellaneous | 934200, 934203, 934204, 934205, 934206, 934207, 934215, 934217, 934221, 934222, 934223, 934224, 934225, 934226, 934227, 934300, 934301, 934400 |
| Brake Facing Effective Area | 26.4 in2 |
| Actuation/Return | Air/Spring |
| Finish | Black Oxide |
| Weight | 34.23 LB |
| EAN or UPC | 662284160179 |

