- Air Actuated, Spring Return
- High Coefficient Facing
- 31.00 hp Peak Thermal Input
- 80.0 psi Max Pressure
- Max
features
- T-shaped mounting bracket
- Air actuated
- Arc-contoured shoe provides large friction area for greater facing life and stability
- Brake torque may be doubled or tripled by adding brake calipers
- Disc hubs use QD bushing "SK" for shaft sizes 0.5" to 2.125"
- standard keyway
- Disc speeds up to 4,500 rpm
- Spring return eliminates disc drag when disengaged
- Static torque capacity up to 1,040 in lb at 80 psi with 16" disc
- T bracket provides easy mounting in any position
caution
- Tooth clutches are normally engaged when stationary
- In certain circumstances, tooth clutches can be engaged at differential speeds
- Not intended for use in most cyclic applications or high speed engagement
options
- Air hose assembly (sold separately)
- Discs from 10" to 16" diameter (sold separately)
| Caliper | 835007 |
| Open Or Enclosed Design | Open |
| Brake Facing Effective Area | 12.57 in2 |
| Control Accessories | 854000, 932800, 939101, 939201, 939300, 940001, 940412, 944900, 945100, 948801, 948802, 948803, 948804 |
| Approximate Brake Facing Life | 746 hp-hr |
| Rotor Working Radius (in) | WR=D/2-0.750 For 10 in. Or Larger Rotors |
| Actuation/Return | Air/Spring |
| Finish | Black Oxide |
| Model | DB |
| Brake Air Chamber Volume When Worn Out | 0.75 in3 |
| Brake Heat Sink Capacity | N/A |
| Brake Facing Type | High Coefficient |
| Family Name | Air Actuated Spring Released |
| Brake Facing Edge Color Code | Purple |
| Kits | 835602 |
| Accessory Miscellaneous | 855500, 855600, 855700, 855800 |
| Main Category | Brakes |
| Recommended Control Kits | 940011, 940012, 940017 |
| Manufacturer Family | Model DB Disc Brake Caliper (HICO Facings) with 10" Diameter Disc, Model DB Disc Brake Caliper (HICO Facings) with 12" Diameter Disc, Model DB Disc Brake Caliper (HICO Facings) with 14" Diameter Disc, Model DB Disc Brake Caliper (HICO Facings) with 16" Diameter Disc |
| Maximum Pressure | 80 psi |
| Maximum Static Brake Torque | 1155 in lb |
| Port or Hose Size | 0.125 NPT |
| Maximum Brake Continuous Thermal Dissipation | N/A |
| Brake Air Chamber Volume When New | 0.4 in3 |
| Photo | DBCaliper |
| Static Torque Factor (Broken In) @ PSI | 202 lbf @ 80 psi |
| Product Category | Caliper Brakes |
| Other Accessories | 835007 |
| Brake Peak Thermal Input Rate | 31 hp |
| Rotor Thickness | 0.25 in |
| Weight | 8.75 LB |
| EAN or UPC | 662284197250 |

