- Air Actuated, Spring Return
- Low Coefficient Facing
- 65.00 hp Peak Thermal Input
- 80.0 psi Max Pressure
- 1,800 rpm Max
features
- Straight bore
- Flange mountable brake
- Self-adjusting
- Air cooled
- High dynamic torque capacity ensures fast load response
- Maximum operating speed of up to 1,800 rpm
- Mounts easily
- Single-plate, finned friction discs provide high heat dissipation
- Split friction facing for easy replacement without brake removal or disassembly
- Standard- or low-coefficient facings
- Tapered bore accepts QD bushings for mounting flexibility
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
options
- Bushing (sold separately)
- Safety guard
- Torque pin bracket
| Brake Peak Thermal Input Rate | 65 hp |
| Family Name | Tapered Bore (QD Bushing) Brakes |
| Brake Heat Sink Capacity | 830000 lbf ft |
| Brake Facing Effective Area | 72.2 in2 |
| Control Accessories | 854000, 933800, 939101, 939201, 939400, 940001, 940425, 944900, 945125, 949001, 949002, 949003, 949004 |
| Bore Range [Max] | 3.25 in |
| Maximum Pressure | 80 psi |
| Bore Range [Min] | 1 in |
| Approximate Brake Facing Life | 9753 hp-hr |
| Inside Dia. | N/A |
| Brake Air Chamber Volume When New | 4.5 in3 |
| Kits | 822522, 827572 |
| Overall Length | 6.31 in |
| Photo | TBrakeLarge |
| Bore Style | QD Type F |
| Manufacturer Family | Air Champ Model T-1400, QD Bore, Shaft Mounted, Plate Brake (LOCO Facing), T-1400, QD Bore, Shaft Mounted, Plate Brake, (LOCO Facing) |
| Maximum Brake Continuous Thermal Dissipation | 12.8 hp |
| Open Or Enclosed Design | Open |
| Port or Hose Size | 0.250 NPT |
| Actuation/Return | Air/Spring |
| Outside Dia. | 16.48 in |
| Finish | Black Waterborne Acrylic Paint |
| Model | T-1400 |
| Brake Facing Edge Color Code | Green |
| Product Category | Shaft Mounted Air Engaged Brakes |
| Bushing Series | F |
| Minimum Engagement Pressure | 3 psi |
| Guard | 822526 |
| Brake Facing Type | Low Coefficient |
| Maximum Static Brake Torque | 6000 in lb |
| Approximate Brake Facing Life In Work Energy | 1.587646e+010 lbf ft |
| Brake Air Chamber Volume When Worn Out | 13.25 in3 |
| Bushing Type | QD |
| Recommended Control Kits | 940011, 940012, 940017 |
| Main Category | Brakes |
| Weight | 104.0 LB |
| EAN or UPC | 662284253758 |

