- Cylindrical Bore Type
- 35 mm I.D.
- 80 mm O.D.
- 21 mm Width
description
- NACHI Ceramic Hybrid Deep-Groove Ball Bearings have Silicone Nitride (ceramic) non-conductive rolling elements which prevent electric arcing damage that can occur from current passing through the bearing. This is primarily an issue in electric motors operated by frequency control. Ceramic Hybrid bearings also boast a 25% higher limiting speed due to the reduced weight of the balls compared to steel.
features
- Ceramic balls are non-conductive, lightweight, more rigid, and are more resistant to thermal expansion compared to steel. NACHI Ceramic Hybrid bearings are availible with 2 Shields (ZZE), C3 clearance, and Polyrex EM grease as standard.
| O.D. | 80 mm |
| Rolling Element Material | Silicone Nitride |
| Seals or Shields | 2 Shields |
| I.D. | 35 mm |
| Bearing Type | Ceramic Hybrid Deep Groove |
| Width | 21 mm |
| Temperature Range [Max] | 248 °F |
| ISO Precision Class | P0 |
| Ball Material | Silicone Nitride |
| Inner Ring Material | Steel |
| Cage Material | Steel |
| Static Load Rating [Max] | 24000 N |
| Bore Type | Cylindrical Bore |
| Dynamic Load Rating | 41875 N |
| Limiting Speed - Grease | 11000 rpm |
| Snap Ring | No |
| Outer Ring Material | Steel |
| Grease Fill | Polyrex EM |
| Weight | 1.01 LB |
| EAN or UPC | 4991893858754 |

