- Cylindrical Bore Type
- 60 mm I.D.
- 110 mm O.D.
- 22 mm Width
description
- NACHI Ceramic Hybrid Deep-Groove Ball Bearings have Silicone Nitride (ceramic) non-conductive rolling elements which prevent electric arcing damage that can occur from current passing through the bearing. This is primarily an issue in electric motors operated by frequency control. Ceramic Hybrid bearings also boast a 25% higher limiting speed due to the reduced weight of the balls compared to steel.
features
- Ceramic balls are non-conductive, lightweight, more rigid, and are more resistant to thermal expansion compared to steel. NACHI Ceramic Hybrid bearings are availible with 2 Shields (ZZE), C3 clearance, and Polyrex EM grease as standard.
| I.D. | 60 mm |
| Width | 22 mm |
| ISO Precision Class | P0 |
| O.D. | 110 mm |
| Snap Ring | No |
| Static Load Rating [Max] | 45000 N |
| Outer Ring Material | Steel |
| Dynamic Load Rating | 65625 N |
| Grease Fill | Polyrex EM |
| Ball Material | Silicone Nitride |
| Rolling Element Material | Silicone Nitride |
| Temperature Range [Max] | 248 °F |
| Inner Ring Material | Steel |
| Bore Type | Cylindrical Bore |
| Cage Material | Steel |
| Limiting Speed - Grease | 7500 rpm |
| Seals or Shields | 2 Shields |
| Bearing Type | Ceramic Hybrid Deep Groove |
| Weight | 1.73 LB |
| EAN or UPC | 4991893859317 |

