- Deep Groove Bearing
- 6.69 in Inner Diameter
- 14.17 in Outer Diameter
- 2.83 in Width
- Bearing Steel Material
| Series | 63 |
| Fillet Radius | 4 mm |
| Limiting Speed - Oil | 2600 rpm |
| Dynamic Load Rating | 74390 lbf |
| Limiting Speed - Grease | 1800 rpm |
| Precision Level | ABEC 3 (ISO Class Normal) |
| Cage Material | Steel |
| Static Load Rating [Max] | 87920 lbf |
| Bearing Type | Deep Groove |
| Inch/Metric | Metric |
| Bore Type | Round Bore |
| Rows of Balls | Single |
| Material | Hybrid |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Outer Ring Width | 2.83 in, 72 mm |
| Inner Ring Width | 2.83 in, 72 mm |
| O.D. | 360 mm |
| Enclosure | Open |
| Width | 2.83 in, 72 mm |
| I.D. | 170 mm |
| Weight | 76.104 LB |
| EAN or UPC | 97741134057 |

