- Deep Groove Bearing Type
- 150 mm Inside Diameter
- 320 mm Outside Diameter
- 65 mm Width
| Rows of Balls | Single |
| Dynamic Load Rating | 64900 lbf |
| Bore Type | Round Bore |
| O.D. | 320 mm |
| I.D. | 150 mm |
| Material | Hybrid |
| Inch/Metric | Metric |
| Limiting Speed - Oil | 3000 rpm |
| Bearing Type | Deep Groove |
| Precision Level | ABEC 3 (ISO Class Normal) |
| Limiting Speed - Grease | 2200 rpm |
| Cage Material | Steel |
| Enclosure | Open |
| Fillet Radius | 4 mm |
| Static Load Rating [Max] | 68900 lbf |
| Weight | 56.0 LB |
| EAN or UPC | 97741130134 |

