- Deep Groove Bearing
- 1.97 in Inner Diameter
- 4.33 in Outer Diameter
- 1.06 in Width
- Bearing Steel Material
applications
- Used with very heavy radial loads, or a combination of radial and thrust loads where the radial load is predominant
features
- Consists of single-row maximum capacity filling-notch bearings with bores ranging from 17 mm to 110 mm 102190872
- 1
- Maximum radial load-carrying capacity
- Type and material available is a two-piece, pressed steel, ball riding, stayrod cage
caution
- Drives requiring high Overload Service Factors may need heavy-duty web type sheaves
| Material | Bearing Steel |
| Seal Type | Unsealed |
| Bore Type | Cylindrical |
| icNumber | 7699751 |
| Bearing Type | Deep Groove |
| Static Load Rating [Max] | 11700 lbf |
| Outer Ring Width | 1.06 in, 27 mm |
| Lubricant | Oil Preservative |
| No. in Set | Single Bearing |
| Ball Material | Steel |
| Contact Angle | 0° |
| Cage Material | Bearing Steel |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Inner Ring Width | 1.06 in, 27 mm |
| I.D. | 1.97 in, 50 mm |
| Limiting Speed - Oil | 6300 rpm |
| Series | 63 |
| Snap Ring | With Snap Ring |
| Pre Lubricant | None |
| Cage Type | Metal |
| Locking Device | No Locking Device |
| Rows of Balls | Single |
| Fillet Radius | 2 mm |
| Enclosure | Open |
| Dynamic Load Rating | 14500 lbf |
| Origin | Single Row Radial |
| O.D. | 4.33 in, 110 mm |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Precision | Standard |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Seal Material | None |
| Preload Level | None |
| Temperature Range [Max] | 450 °F |
| Inch/Metric | Metric |
| Limiting Speed - Grease | 5200 rpm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Locating | Snap Ring Fitted |
| Width | 1.06 in, 27 mm |
| Weight | 2.652 LB |
| EAN or UPC | 97741008174 |

