- 100 mm ID x 180 mm OD x 34 mm Wide
- Open
- No Snap Ring
- Double Row Self-Aligning Steel Bearing
applications
- Used in applications employing commercial ground shafting
features
- Available with both a cylindrical bore and tapered bore with a 1:12 taper
- Special bore tolerance allows easy mounting and dismounting
- Bearings are located axially by pins or shouldered screws which engage in a slot at one side of the inner ring
| Contact Angle | N/A |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Rows of Balls | Double |
| Enclosure | Open |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Cage Material | Steel |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Bore Type | Round Bore |
| Precision | Standard |
| Width | 34.000 mm |
| Material | Steel |
| Locking Device | No Locking Device |
| Bearing Type | Self-Aligning |
| Ball Material | Steel |
| Limiting Speed - Oil | 4000 rpm |
| Cage Type | Metal |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| No. in Set | Single Bearing |
| Inner Ring Width | 34 mm |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Seal Type | Unsealed |
| Static Load Rating [Max] | 6740 lbf |
| I.D. | 100 mm |
| O.D. | 180 mm |
| Seal Material | None |
| icNumber | 7696337 |
| Capacity | Standard Capacity |
| O.D. Type | Straight |
| Outer Ring Width | 34 mm |
| Fillet Radius | 2 mm |
| Limiting Speed - Grease | 3400 rpm |
| Dynamic Load Rating | 15500 lbf |
| Preload Level | None |
| Weight | 8.16 LB |
| EAN or UPC | 97741037464 |

