- B Gear Style
- 20° Pressure Angle
- 40 Teeth
- 8 Diametral Pitch
- 5 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Hub Dia. | 3 1/2 in |
| Bore Dia. [Max] | 2 1/8 in |
| Torque at 1200 RPM | N/A |
| Outside Dia. [Min] | 5.25 in |
| Class | 6 |
| Torque at 600 RPM | 3353.98 lb/in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Material | Steel |
| Pressure Angle | 20 ° |
| Bore Size | 1 in |
| Set Screw Size | N/A |
| Outside Dia. | 5.25 in |
| Torque at 900 RPM | 2961.475 lb/in |
| Hub Projection | 7/8 in |
| Gear Style | B |
| Origin | Reborable |
| Diametral Pitch | 8 |
| Length Through Bore | 2.375 in |
| Set Screw | No |
| No. of Teeth | 40 |
| Torque at 300 RPM | 3865.533 lb/in |
| AGMA Quality | 6 |
| Bore Dia. [Min] | 1 in |
| Torque at 1800 RPM | N/A |
| Bore Type | Reborable |
| Pitch Diameter [Min] | 5 in |
| Keyway | w/o Keyway |
| Pitch Diameter | 5 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Type | B |
| Bore Size [Max] | 2.125 in |
| Torque at 200 RPM | 4071.415 lb/in |
| Weight | 10.2 LB |
| EAN or UPC | 697950264080 |

