- B Gear Style
- 20° Pressure Angle
- 36 Teeth
- 8 Diametral Pitch
- 4.5 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
| Bore Type | Reborable |
| Bore Size [Max] | 2.125 in |
| Keyway | w/o Keyway |
| Inch/Metric | Inch |
| AGMA Quality | 6 |
| Bore Dia. [Min] | 1 in |
| Bore Dia. [Max] | 2 1/8 in |
| Length Through Bore | 2.375 in |
| Outside Dia. | 4.75 in |
| Class | 6 |
| Bore Size | 1 in |
| Pressure Angle | 20 ° |
| Diametral Pitch | 8 |
| Outside Dia. [Min] | 4.75 in |
| Hub Dia. | 3 1/2 in |
| No. of Teeth | 36 |
| Hub Projection | 7/8 in |
| Type | B |
| Pitch Diameter [Min] | 4.5 in |
| Gear Style | B |
| Origin | Reborable |
| Pitch Diameter | 4.5 in |
| Material | Steel |
| Weight | 8.6 LB |
| EAN or UPC | 697950264073 |

