- B Gear Style
- 20° Pressure Angle
- 28 Teeth
- 8 Diametral Pitch
- 3.5 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Gear Style | B |
| Diametral Pitch | 8 |
| Torque at 200 RPM | 2580.874 lb/in |
| Torque at 600 RPM | 2123.942 lb/in |
| Outside Dia. [Min] | 3.75 in |
| Class | 6 |
| Bore Dia. [Max] | 1 3/4 in |
| Torque at 900 RPM | 1876.044 lb/in |
| Bore Size [Max] | 1.75 in |
| Torque at 1200 RPM | 1679.616 lb/in |
| Bore Dia. [Min] | 7/8 in |
| Hub Projection | 7/8 in |
| Type | B |
| Pressure Angle | 20 ° |
| Bore Size | 0.875 in |
| Torque at 1800 RPM | N/A |
| Hub Dia. | 2 3/4 in |
| Keyway | w/o Keyway |
| Set Screw Size | N/A |
| AGMA Quality | 6 |
| Bore Type | Reborable |
| Pitch Diameter [Min] | 3.5 in |
| Torque at 300 RPM | 2449.572 lb/in |
| No. of Teeth | 28 |
| Length Through Bore | 2.375 in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Set Screw | No |
| Material | Steel |
| Inch/Metric | Inch |
| Outside Dia. | 3.75 in |
| Pitch Diameter | 3.5 in |
| Origin | Reborable |
| Weight | 5.2 LB |
| EAN or UPC | 697950264042 |

