- B Gear Style
- 20° Pressure Angle
- 18 Teeth
- 8 Diametral Pitch
- 2.25 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Pressure Angle | 20 ° |
| Bore Size [Max] | 1.125 in |
| Torque at 1800 RPM | 781.1599 lb/in |
| Hub Projection | 7/8 in |
| Set Screw | No |
| Torque at 200 RPM | 1452.726 lb/in |
| Pitch Diameter | 2.25 in |
| Material | Steel |
| Outside Dia. [Min] | 2.5 in |
| Torque at 300 RPM | 1378.147 lb/in |
| Gear Style | B |
| Diametral Pitch | 8 |
| Origin | Reborable |
| Class | 6 |
| Torque at 1200 RPM | 944.8498 lb/in |
| Type | B |
| Bore Dia. [Max] | 1 1/8 in |
| No. of Teeth | 18 |
| Bore Type | Reborable |
| Length Through Bore | 2.375 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Bore Dia. [Min] | 7/8 in |
| Torque at 600 RPM | 1195.374 lb/in |
| Outside Dia. | 2.5 in |
| Pitch Diameter [Min] | 2.25 in |
| Bore Size | 0.875 in |
| AGMA Quality | 6 |
| Set Screw Size | N/A |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Keyway | w/o Keyway |
| Torque at 900 RPM | 1055.319 lb/in |
| Hub Dia. | 1 13/16 in |
| Weight | 1.9 LB |
| EAN or UPC | 697950263991 |

