- B Gear Style
- 20° Pressure Angle
- 14 Teeth
- 8 Diametral Pitch
- 1.75 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Bore Size | 0.75 in |
| Pitch Diameter [Min] | 1.75 in |
| Hub Projection | 3/4 in |
| Keyway | w/o Keyway |
| Bore Type | Reborable |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Inch/Metric | Inch |
| Type | B |
| Pressure Angle | 20 ° |
| Torque at 900 RPM | 735.2917 lb/in |
| Gear Style | B |
| Torque at 1200 RPM | 658.6113 lb/in |
| Material | Steel |
| No. of Teeth | 14 |
| Torque at 200 RPM | 1011.551 lb/in |
| AGMA Quality | 6 |
| Length Through Bore | 2.25 in |
| Pitch Diameter | 1.75 in |
| Diametral Pitch | 8 |
| Bore Size [Max] | 0.8125 in |
| Origin | Reborable |
| Set Screw | No |
| Class | 6 |
| Bore Dia. [Max] | 13/16 in |
| Outside Dia. [Min] | 2 in |
| Torque at 300 RPM | 960.0808 lb/in |
| Torque at 1800 RPM | 544.4659 lb/in |
| Hub Dia. | 1 5/16 in |
| Set Screw Size | N/A |
| Bore Dia. [Min] | 3/4 in |
| Torque at 600 RPM | 832.9804 lb/in |
| Outside Dia. | 2 in |
| Weight | 1.0 LB |
| EAN or UPC | 697950263960 |

