- B2 Gear Style
- 20° Pressure Angle
- 96 Teeth
- 6 Diametral Pitch
- 16 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Pressure Angle | 20 ° |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Origin | Reborable |
| Hub Dia. | 5 1/16 in |
| Type | B2 |
| Torque at 300 RPM | N/A |
| Gear Style | B2 |
| Torque at 900 RPM | N/A |
| Bore Dia. [Min] | 1 1/4 in |
| Torque at 600 RPM | N/A |
| AGMA Quality | 6 |
| Class | 6 |
| Hub Projection | 1 1/2 in |
| Keyway | w/o Keyway |
| Torque at 1200 RPM | N/A |
| Pitch Diameter | 16 in |
| Torque at 200 RPM | 25534.58 lb/in |
| Set Screw Size | N/A |
| Bore Type | Reborable |
| Bore Dia. [Max] | 2 13/16 in |
| Diametral Pitch | 6 |
| Bore Size [Max] | 2.8125 in |
| No. of Teeth | 96 |
| Torque at 1800 RPM | N/A |
| Bore Size | 1.25 in |
| Outside Dia. [Min] | 16.333 in |
| Material | Steel |
| Outside Dia. | 16.33 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Set Screw | No |
| Pitch Diameter [Min] | 16 in |
| Length Through Bore | 3.5 in |
| Weight | 46.0 LB |
| EAN or UPC | 697950294537 |

