- B Gear Style
- 20° Pressure Angle
- 42 Teeth
- 6 Diametral Pitch
- 7 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Bore Size | 1.125 in |
| Gear Style | B |
| Bore Dia. [Max] | 2 1/2 in |
| Pitch Diameter [Min] | 7 in |
| Origin | Reborable |
| Type | B |
| Bore Dia. [Min] | 1 1/8 in |
| Torque at 200 RPM | 9888.622 lb/in |
| Torque at 300 RPM | 9249.969 lb/in |
| No. of Teeth | 42 |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Hub Dia. | 4 in |
| Set Screw Size | N/A |
| Set Screw | No |
| AGMA Quality | 6 |
| Hub Projection | 1 1/2 in |
| Length Through Bore | 3.5 in |
| Keyway | w/o Keyway |
| Material | Steel |
| Bore Type | Reborable |
| Torque at 1800 RPM | N/A |
| Bore Size [Max] | 2.5 in |
| Outside Dia. [Min] | 7.333 in |
| Torque at 1200 RPM | N/A |
| Pitch Diameter | 7 in |
| Class | 6 |
| Torque at 900 RPM | N/A |
| Pressure Angle | 20 ° |
| Inch/Metric | Inch |
| Diametral Pitch | 6 |
| Outside Dia. | 7.33 in |
| Torque at 600 RPM | 7748.924 lb/in |
| Weight | 26.2 LB |
| EAN or UPC | 697950294452 |

