- B Gear Style
- 20° Pressure Angle
- 18 Teeth
- 6 Diametral Pitch
- 3 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| No. of Teeth | 18 |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Type | B |
| Torque at 900 RPM | 2239.488 lb/in |
| Bore Type | Reborable |
| Bore Dia. [Max] | 1 1/2 in |
| Torque at 200 RPM | 3321.417 lb/in |
| Set Screw | No |
| AGMA Quality | 6 |
| Inch/Metric | Inch |
| Hub Dia. | 2 1/2 in |
| Outside Dia. | 3.33 in |
| Bore Size [Max] | 1.5 in |
| Pitch Diameter [Min] | 3 in |
| Torque at 1200 RPM | 1965.33 lb/in |
| Gear Style | B |
| Set Screw Size | N/A |
| Torque at 300 RPM | 3107.133 lb/in |
| Origin | Reborable |
| Torque at 1800 RPM | N/A |
| Length Through Bore | 2.875 in |
| Hub Projection | 7/8 in |
| Class | 6 |
| Keyway | w/o Keyway |
| Material | Steel |
| Diametral Pitch | 6 |
| Pressure Angle | 20 ° |
| Pitch Diameter | 3 in |
| Outside Dia. [Min] | 3.333 in |
| Torque at 600 RPM | 2602.933 lb/in |
| Bore Size | 1 in |
| Bore Dia. [Min] | 1 in |
| Weight | 4.48 LB |
| EAN or UPC | 697950263885 |

