- B Gear Style
- 20° Pressure Angle
- 16 Teeth
- 6 Diametral Pitch
- 2.666 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
| Bore Size [Max] | 1 5/16 in |
| Type | B |
| Keyway Size | 1/4 x 1/8 |
| Gear Style | B |
| Hub Dia. | 2 1/8 in |
| Bore Size | 1 in |
| Material | Steel |
| Keyway | w/Keyway |
| Pressure Angle | 20 ° |
| Inch/Metric | Inch |
| Diametral Pitch | 6 |
| Hub Projection | 7/8 in |
| Pitch Diameter [Min] | 2.666 in |
| Bore Dia. [Min] | 1 in |
| Length Through Bore | 2 7/8 in |
| AGMA Quality | 6 |
| No. of Teeth | 16 |
| Bore Type | Bored to Size |
| Pitch Diameter | 2.666 in |
| Bore Dia. [Max] | 1 5/16 in |
| Outside Dia. [Min] | 3 in |
| Class | 6 |
| Weight | 3.28 LB |
| EAN or UPC | 697950440859 |

