- B2 Gear Style
- 20° Pressure Angle
- 120 Teeth
- 6 Diametral Pitch
- 20 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Hub Projection | 1 1/2 in |
| Bore Size | 1.25 in |
| AGMA Quality | 6 |
| Bore Dia. [Max] | 2 13/16 in |
| Hub Dia. | 5 1/16 in |
| Bore Dia. [Min] | 1 1/4 in |
| Torque at 600 RPM | N/A |
| Pitch Diameter | 20 in |
| Set Screw | No |
| Outside Dia. | 20.33 in |
| Length Through Bore | 3.5 in |
| Gear Style | B2 |
| Torque at 200 RPM | N/A |
| Origin | Reborable |
| Torque at 1200 RPM | N/A |
| Inch/Metric | Inch |
| Pressure Angle | 20 ° |
| Material | Steel |
| Type | B2 |
| Outside Dia. [Min] | 20.333 in |
| Class | 6 |
| Torque at 1800 RPM | N/A |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Set Screw Size | N/A |
| Keyway | w/o Keyway |
| Pitch Diameter [Min] | 20 in |
| Torque at 300 RPM | N/A |
| No. of Teeth | 120 |
| Torque at 900 RPM | N/A |
| Bore Type | Reborable |
| Diametral Pitch | 6 |
| Bore Size [Max] | 2.8125 in |
| Weight | 51.3 LB |
| EAN or UPC | 697950294445 |

