- B Gear Style
- 20° Pressure Angle
- 25 Teeth
- 5 Diametral Pitch
- 5 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Outside Dia. [Min] | 5.4 in |
| Torque at 900 RPM | 5702.362 lb/in |
| Length Through Bore | 3.75 in |
| Set Screw Size | N/A |
| AGMA Quality | 6 |
| Pitch Diameter | 5 in |
| Torque at 1800 RPM | N/A |
| Material | Steel |
| Inch/Metric | Inch |
| Torque at 200 RPM | 8918.037 lb/in |
| Pitch Diameter [Min] | 5 in |
| Type | B |
| Pressure Angle | 20 ° |
| Torque at 300 RPM | 8254.174 lb/in |
| Origin | Reborable |
| Bore Dia. [Min] | 1 1/8 in |
| Keyway | w/o Keyway |
| Hub Projection | 1 1/4 in |
| Bore Type | Reborable |
| Torque at 600 RPM | 6744.726 lb/in |
| No. of Teeth | 25 |
| Gear Style | B |
| Bore Size | 1.125 in |
| Outside Dia. | 5.4 in |
| Bore Dia. [Max] | 2 3/8 in |
| Diametral Pitch | 5 |
| Set Screw | No |
| Bore Size [Max] | 2.375 in |
| Class | 6 |
| Hub Dia. | 3 3/4 in |
| Torque at 1200 RPM | N/A |
| Weight | 20.3 LB |
| EAN or UPC | 697950317182 |

