- B Gear Style
- 20° Pressure Angle
- 16 Teeth
- 5 Diametral Pitch
- 3.2 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Gear Style | B |
| Bore Type | Reborable |
| Torque at 300 RPM | 4584.019 lb/in |
| Pressure Angle | 20 ° |
| Outside Dia. [Min] | 3.6 in |
| Diametral Pitch | 5 |
| Hub Dia. | 2.5938 in |
| Set Screw Size | N/A |
| AGMA Quality | 6 |
| Type | B |
| Bore Size | 1.125 in |
| Pitch Diameter | 3.2 in |
| Keyway | w/o Keyway |
| Inch/Metric | Inch |
| Pitch Diameter [Min] | 3.2 in |
| Length Through Bore | 3.375 in |
| Set Screw | No |
| Bore Dia. [Min] | 1 1/8 in |
| Torque at 900 RPM | 3166.656 lb/in |
| Hub Projection | 7/8 in |
| Torque at 1800 RPM | N/A |
| Torque at 200 RPM | 4953.765 lb/in |
| Bore Size [Max] | 1.625 in |
| No. of Teeth | 16 |
| Outside Dia. | 3.6 in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Torque at 600 RPM | 3745.786 lb/in |
| Class | 6 |
| Origin | Reborable |
| Material | Steel |
| Bore Dia. [Max] | 1 5/8 in |
| Torque at 1200 RPM | 2742.638 lb/in |
| Weight | 6.1 LB |
| EAN or UPC | 697950263786 |

