- B Gear Style
- 20° Pressure Angle
- 15 Teeth
- 5 Diametral Pitch
- 3 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Set Screw | No |
| Pitch Diameter | 3 in |
| Torque at 1800 RPM | N/A |
| Hub Projection | 7/8 in |
| Torque at 900 RPM | 2908.254 lb/in |
| Torque at 1200 RPM | 2518.899 lb/in |
| Set Screw Size | N/A |
| Length Through Bore | 3.375 in |
| Class | 6 |
| Bore Dia. [Min] | 1 1/8 in |
| Hub Dia. | 2 3/8 in |
| Bore Type | Reborable |
| Origin | Reborable |
| Type | B |
| Material | Steel |
| No. of Teeth | 15 |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Inch/Metric | Inch |
| Keyway | w/o Keyway |
| Outside Dia. [Min] | 3.4 in |
| Torque at 300 RPM | 4210.07 lb/in |
| AGMA Quality | 6 |
| Torque at 200 RPM | 4550.405 lb/in |
| Bore Size | 1.125 in |
| Outside Dia. | 3.4 in |
| Pressure Angle | 20 ° |
| Pitch Diameter [Min] | 3 in |
| Gear Style | B |
| Torque at 600 RPM | 3440.115 lb/in |
| Diametral Pitch | 5 |
| Bore Dia. [Max] | 1 7/16 in |
| Bore Size [Max] | 1.4375 in |
| Weight | 5.2 LB |
| EAN or UPC | 697950263779 |

