- B Gear Style
- 20° Pressure Angle
- 14 Teeth
- 5 Diametral Pitch
- 2.8 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Outside Dia. [Min] | 3.2 in |
| Bore Size | 1.125 in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Torque at 1200 RPM | 2245.266 lb/in |
| Torque at 600 RPM | 3066.166 lb/in |
| No. of Teeth | 14 |
| Pitch Diameter | 2.8 in |
| Origin | Reborable |
| Type | B |
| Torque at 300 RPM | 3752.088 lb/in |
| Outside Dia. | 3.2 in |
| Hub Dia. | 2 3/16 in |
| Set Screw Size | N/A |
| Torque at 200 RPM | 4055.659 lb/in |
| Class | 6 |
| Keyway | w/o Keyway |
| Material | Steel |
| Inch/Metric | Inch |
| Bore Dia. [Min] | 1 1/8 in |
| Torque at 900 RPM | 2592.428 lb/in |
| AGMA Quality | 6 |
| Hub Projection | 7/8 in |
| Pressure Angle | 20 ° |
| Length Through Bore | 3.375 in |
| Bore Dia. [Max] | 1 5/16 in |
| Torque at 1800 RPM | N/A |
| Gear Style | B |
| Diametral Pitch | 5 |
| Bore Type | Reborable |
| Set Screw | No |
| Pitch Diameter [Min] | 2.8 in |
| Bore Size [Max] | 1.3125 in |
| Weight | 4.3 LB |
| EAN or UPC | 697950263762 |

