- B Gear Style
- 20° Pressure Angle
- 48 Teeth
- 4 Diametral Pitch
- 12 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Pitch Diameter [Min] | 12 in |
| Hub Projection | 1 1/2 in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Bore Type | Reborable |
| Keyway | w/o Keyway |
| Hub Dia. | 5 1/8 in |
| No. of Teeth | 48 |
| Bore Size [Max] | 3.125 in |
| Set Screw | No |
| Inch/Metric | Inch |
| Bore Dia. [Max] | 3 1/8 in |
| Torque at 300 RPM | 39203.65 lb/in |
| Class | 6 |
| Origin | Reborable |
| Torque at 900 RPM | N/A |
| AGMA Quality | 6 |
| Outside Dia. | 12.5 in |
| Bore Size | 1.25 in |
| Set Screw Size | N/A |
| Outside Dia. [Min] | 12.5 in |
| Diametral Pitch | 4 |
| Material | Steel |
| Torque at 200 RPM | 43001.96 lb/in |
| Torque at 1200 RPM | N/A |
| Bore Dia. [Min] | 1 1/4 in |
| Type | B |
| Pitch Diameter | 12 in |
| Gear Style | B |
| Length Through Bore | 5 in |
| Torque at 1800 RPM | N/A |
| Torque at 600 RPM | N/A |
| Pressure Angle | 20 ° |
| Weight | 118.93 LB |
| EAN or UPC | 697950294278 |

