- B Gear Style
- 20° Pressure Angle
- 32 Teeth
- 20 Diametral Pitch
- 1.6 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Inch/Metric | Inch |
| Bore Dia. [Max] | 7/8 in |
| Set Screw | No |
| Pressure Angle | 20 ° |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Material | Steel |
| Hub Dia. | 1 7/16 in |
| Diametral Pitch | 20 |
| Torque at 200 RPM | 173.3188 lb/in |
| Type | B |
| Torque at 600 RPM | 159.6633 lb/in |
| Torque at 1800 RPM | 127.1004 lb/in |
| Class | 6 |
| Torque at 900 RPM | 149.8595 lb/in |
| Outside Dia. [Min] | 1.7 in |
| Torque at 300 RPM | 170.1675 lb/in |
| Set Screw Size | N/A |
| Bore Size | 0.5 in |
| Pitch Diameter [Min] | 1.6 in |
| Bore Dia. [Min] | 1/2 in |
| Origin | Reborable |
| Outside Dia. | 1.7 in |
| Torque at 1200 RPM | 141.281 lb/in |
| Hub Projection | 1/2 in |
| No. of Teeth | 32 |
| Gear Style | B |
| Bore Type | Reborable |
| Length Through Bore | 1 in |
| Bore Size [Max] | 0.875 in |
| Pitch Diameter | 1.6 in |
| Keyway | w/o Keyway |
| AGMA Quality | 6 |
| Weight | 0.46 LB |
| EAN or UPC | 697950263595 |

