- B Gear Style
- 20° Pressure Angle
- 21 Teeth
- 20 Diametral Pitch
- 1.05 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Set Screw Size | N/A |
| Length Through Bore | 0.9375 in |
| Torque at 1800 RPM | 74.57958 lb/in |
| Inch/Metric | Inch |
| No. of Teeth | 21 |
| Hub Dia. | 7/8 in |
| Bore Dia. [Max] | 1/2 in |
| Torque at 200 RPM | 100.84 lb/in |
| Torque at 1200 RPM | 82.98292 lb/in |
| Outside Dia. | 1.15 in |
| Torque at 300 RPM | 98.73917 lb/in |
| Outside Dia. [Min] | 1.15 in |
| Gear Style | B |
| Pitch Diameter | 1.05 in |
| Set Screw | No |
| AGMA Quality | 6 |
| Bore Type | Reborable |
| Class | 6 |
| Origin | Reborable |
| Torque at 600 RPM | 93.48708 lb/in |
| Diametral Pitch | 20 |
| Keyway | w/o Keyway |
| Bore Size [Max] | 0.5 in |
| Hub Projection | 7/16 in |
| Material | Steel |
| Bore Size | 0.5 in |
| Pitch Diameter [Min] | 1.05 in |
| Bore Dia. [Min] | 1/2 in |
| Pressure Angle | 20 ° |
| Torque at 900 RPM | 87.53472 lb/in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Type | B |
| Weight | 0.15 LB |
| EAN or UPC | 697950263533 |

