- B Gear Style
- 20° Pressure Angle
- 15 Teeth
- 20 Diametral Pitch
- 0.75 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Keyway | w/o Keyway |
| Torque at 900 RPM | 56.02222 lb/in |
| Pressure Angle | 20 ° |
| Bore Dia. [Max] | 3/8 in |
| Type | B |
| Origin | Reborable |
| Inch/Metric | Inch |
| Hub Projection | 0.437 in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Outside Dia. | 0.85 in |
| Class | 6 |
| Hub Dia. | 0.6094 in |
| Pitch Diameter [Min] | 0.75 in |
| Bore Size | 0.375 in |
| Torque at 1800 RPM | 47.2687 lb/in |
| Bore Type | Reborable |
| Set Screw | No |
| Outside Dia. [Min] | 0.85 in |
| Torque at 1200 RPM | 52.52083 lb/in |
| Bore Dia. [Min] | 3/8 in |
| Set Screw Size | N/A |
| No. of Teeth | 15 |
| Gear Style | B |
| Diametral Pitch | 20 |
| Length Through Bore | 0.9375 in |
| Material | Steel |
| Pitch Diameter | 0.75 in |
| Torque at 300 RPM | 63.025 lb/in |
| Torque at 200 RPM | 66.17625 lb/in |
| Torque at 600 RPM | 58.82333 lb/in |
| AGMA Quality | 6 |
| Bore Size [Max] | 0.375 in |
| Weight | 0.06 LB |
| EAN or UPC | 697950263496 |

