- B Gear Style
- 20° Pressure Angle
- 14 Teeth
- 20 Diametral Pitch
- 0.7 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Material | Steel |
| Pitch Diameter [Min] | 0.700 in |
| Keyway | w/o Keyway |
| Hub Dia. | 0.5469 in |
| Outside Dia. [Min] | 0.8000 in |
| Class | 6 |
| Inch/Metric | Inch |
| Gear Style | B |
| Bore Size | 5/16 in |
| Length Through Bore | 11/16 in |
| No. of Teeth | 14 |
| Bore Type | Bored to Size |
| Type | B |
| Hub Projection | 0.438 in |
| Pitch Diameter | 0.700 in |
| Bore Size [Max] | 5/16 in |
| AGMA Quality | 6 |
| Bore Dia. [Min] | 5/16 in |
| Bore Dia. [Max] | 5/16 in |
| Diametral Pitch | 20 |
| Pressure Angle | 20 ° |
| Weight | 0.06 LB |
| EAN or UPC | 697950440668 |

