- B Gear Style
- 20° Pressure Angle
- 84 Teeth
- 16 Diametral Pitch
- 5.25 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| No. of Teeth | 84 |
| Inch/Metric | Inch |
| Length Through Bore | 1.5 in |
| AGMA Quality | 6 |
| Class | 6 |
| Hub Projection | 3/4 in |
| Bore Type | Reborable |
| Set Screw Size | N/A |
| Torque at 1800 RPM | N/A |
| Type | B |
| Torque at 300 RPM | 1302.517 lb/in |
| Outside Dia. [Min] | 5.375 in |
| Origin | Reborable |
| Keyway | w/o Keyway |
| Bore Dia. [Max] | 2 1/8 in |
| Gear Style | B |
| Set Screw | No |
| Torque at 600 RPM | 1202.727 lb/in |
| Diametral Pitch | 16 |
| Pitch Diameter [Min] | 5.25 in |
| Bore Dia. [Min] | 3/4 in |
| Hub Dia. | 3 1/2 in |
| Material | Steel |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Torque at 900 RPM | N/A |
| Outside Dia. | 5.375 in |
| Bore Size | 0.75 in |
| Torque at 200 RPM | 1276.256 lb/in |
| Torque at 1200 RPM | N/A |
| Pressure Angle | 20 ° |
| Bore Size [Max] | 2.125 in |
| Pitch Diameter | 5.25 in |
| Weight | 6.46 LB |
| EAN or UPC | 697950294124 |

