- B Gear Style
- 20° Pressure Angle
- 72 Teeth
- 16 Diametral Pitch
- 4.5 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Outside Dia. [Min] | 4.625 in |
| Material | Steel |
| Bore Size | 0.75 in |
| Outside Dia. | 4.625 in |
| Gear Style | B |
| Torque at 900 RPM | 891.4536 lb/in |
| Torque at 1800 RPM | N/A |
| Pitch Diameter [Min] | 4.5 in |
| Torque at 300 RPM | 1037.812 lb/in |
| Pressure Angle | 20 ° |
| Pitch Diameter | 4.5 in |
| Torque at 600 RPM | 959.0304 lb/in |
| No. of Teeth | 72 |
| Bore Size [Max] | 1.875 in |
| Hub Projection | 3/4 in |
| Torque at 1200 RPM | N/A |
| Torque at 200 RPM | 1068.274 lb/in |
| Inch/Metric | Inch |
| Class | 6 |
| Hub Dia. | 3 in |
| Keyway | w/o Keyway |
| Length Through Bore | 1.5 in |
| Bore Type | Reborable |
| Diametral Pitch | 16 |
| Bore Dia. [Max] | 1 7/8 in |
| Origin | Reborable |
| Bore Dia. [Min] | 3/4 in |
| Set Screw | No |
| Set Screw Size | N/A |
| AGMA Quality | 6 |
| Type | B |
| Weight | 4.69 LB |
| EAN or UPC | 697950263458 |

