- B Gear Style
- 20° Pressure Angle
- 30 Teeth
- 16 Diametral Pitch
- 1.875 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
- More cost effective, quieter running and metallic options
| Outside Dia. [Min] | 2 in |
| Length Through Bore | 1 1/4 in |
| Bore Size [Max] | 15/16 in |
| Gear Style | B |
| Bore Size | 3/4 in |
| Bore Dia. [Min] | 3/4 in |
| Keyway | w/Keyway |
| Class | 6 |
| Bore Type | Bored to Size |
| AGMA Quality | 6 |
| Diametral Pitch | 16 |
| Inch/Metric | Inch |
| Hub Projection | 1/2 in |
| No. of Teeth | 30 |
| Type | B |
| Pitch Diameter | 1 7/8 in |
| Origin | Finished Bore |
| Pressure Angle | 20 ° |
| Keyway Size | 3/16 x 3/32 |
| Hub Dia. | 1 5/8 in |
| Material | Steel |
| Bore Dia. [Max] | 15/16 in |
| Pitch Diameter [Min] | 1 7/8 in |
| Weight | 0.7 LB |
| EAN or UPC | 697950440583 |

