- B Gear Style
- 20° Pressure Angle
- 28 Teeth
- 16 Diametral Pitch
- 1.75 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Pitch Diameter [Min] | 1.75 in |
| Diametral Pitch | 16 |
| No. of Teeth | 28 |
| Outside Dia. [Min] | 1.875 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Length Through Bore | 1.25 in |
| Bore Dia. [Max] | 7/8 in |
| Pitch Diameter | 1.75 in |
| Torque at 1200 RPM | 265.7554 lb/in |
| Class | 6 |
| Torque at 300 RPM | 331.9317 lb/in |
| Set Screw Size | N/A |
| Type | B |
| Origin | Reborable |
| Hub Projection | 1/2 in |
| Bore Size | 0.625 in |
| Material | Steel |
| Bore Type | Reborable |
| Keyway | w/o Keyway |
| Bore Size [Max] | 0.875 in |
| Gear Style | B |
| Set Screw | No |
| Bore Dia. [Min] | 5/8 in |
| Outside Dia. | 1.875 in |
| Torque at 600 RPM | 305.6713 lb/in |
| Hub Dia. | 1 1/2 in |
| Torque at 900 RPM | 284.3128 lb/in |
| Torque at 1800 RPM | 234.593 lb/in |
| Torque at 200 RPM | 340.335 lb/in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Pressure Angle | 20 ° |
| AGMA Quality | 6 |
| Weight | 0.65 LB |
| EAN or UPC | 697950263366 |

