- B Gear Style
- 20° Pressure Angle
- 22 Teeth
- 16 Diametral Pitch
- 1.375 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Torque at 900 RPM | 209.3831 lb/in |
| Gear Style | B |
| Bore Dia. [Min] | 5/8 in |
| Origin | Reborable |
| Material | Steel |
| Pitch Diameter | 1.375 in |
| Hub Dia. | 1 3/16 in |
| Bore Type | Reborable |
| Diametral Pitch | 16 |
| Torque at 600 RPM | 225.8396 lb/in |
| Torque at 200 RPM | 252.1 lb/in |
| Bore Dia. [Max] | 5/8 in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Inch/Metric | Inch |
| Hub Projection | 1/2 in |
| Pressure Angle | 20 ° |
| Outside Dia. | 1.5 in |
| Type | B |
| Class | 6 |
| Length Through Bore | 1.25 in |
| Torque at 1800 RPM | 162.1143 lb/in |
| Torque at 300 RPM | 243.6967 lb/in |
| Bore Size [Max] | 0.625 in |
| Set Screw Size | N/A |
| AGMA Quality | 6 |
| Bore Size | 0.625 in |
| No. of Teeth | 22 |
| Pitch Diameter [Min] | 1.375 in |
| Outside Dia. [Min] | 1.5 in |
| Torque at 1200 RPM | 195.3775 lb/in |
| Set Screw | No |
| Keyway | w/o Keyway |
| Weight | 0.36 LB |
| EAN or UPC | 697950263335 |

