- B Gear Style
- 20° Pressure Angle
- 21 Teeth
- 16 Diametral Pitch
- 1.3125 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Bore Dia. [Min] | 5/8 in |
| Keyway | w/o Keyway |
| Bore Size | 0.625 in |
| Torque at 300 RPM | 228.9908 lb/in |
| Material | Steel |
| Pitch Diameter [Min] | 1.3125 in |
| AGMA Quality | 6 |
| Pitch Diameter | 1.3125 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Length Through Bore | 1.25 in |
| Type | B |
| Bore Size [Max] | 0.625 in |
| Torque at 900 RPM | 196.7781 lb/in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Set Screw | No |
| Torque at 200 RPM | 236.3438 lb/in |
| Torque at 1800 RPM | 162.4644 lb/in |
| Torque at 1200 RPM | 183.8229 lb/in |
| No. of Teeth | 21 |
| Set Screw Size | N/A |
| Bore Type | Reborable |
| Bore Dia. [Max] | 5/8 in |
| Torque at 600 RPM | 212.1842 lb/in |
| Class | 6 |
| Hub Dia. | 1 1/8 in |
| Hub Projection | 1/2 in |
| Gear Style | B |
| Diametral Pitch | 16 |
| Pressure Angle | 20 ° |
| Outside Dia. | 1.4375 in |
| Outside Dia. [Min] | 1.4375 in |
| Origin | Reborable |
| Weight | 0.32 LB |
| EAN or UPC | 697950263328 |

