- B Gear Style
- 20° Pressure Angle
- 18 Teeth
- 16 Diametral Pitch
- 1.125 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Torque at 600 RPM | 172.2683 lb/in |
| Bore Type | Reborable |
| Material | Steel |
| Torque at 900 RPM | 159.6633 lb/in |
| Outside Dia. [Min] | 1.25 in |
| Torque at 200 RPM | 192.2263 lb/in |
| Pitch Diameter [Min] | 1.125 in |
| Set Screw | No |
| Bore Size [Max] | 0.5 in |
| Class | 6 |
| Hub Dia. | 15/16 in |
| AGMA Quality | 6 |
| Bore Size | 0.5 in |
| Set Screw Size | N/A |
| No. of Teeth | 18 |
| Outside Dia. | 1.25 in |
| Torque at 300 RPM | 186.9742 lb/in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Pitch Diameter | 1.125 in |
| Torque at 1800 RPM | 132.0024 lb/in |
| Pressure Angle | 20 ° |
| Inch/Metric | Inch |
| Gear Style | B |
| Keyway | w/o Keyway |
| Torque at 1200 RPM | 149.1592 lb/in |
| Origin | Reborable |
| Diametral Pitch | 16 |
| Type | B |
| Bore Dia. [Max] | 1/2 in |
| Bore Dia. [Min] | 1/2 in |
| Length Through Bore | 1.25 in |
| Hub Projection | 1/2 in |
| Weight | 0.24 LB |
| EAN or UPC | 697950263304 |

