- B Gear Style
- 20° Pressure Angle
- 12 Teeth
- 16 Diametral Pitch
- 0.75 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Class | 6 |
| Type | B |
| Outside Dia. | 0.875 in |
| Keyway | w/o Keyway |
| Outside Dia. [Min] | 0.875 in |
| Hub Projection | 1/2 in |
| Length Through Bore | 1.25 in |
| Torque at 300 RPM | 98.73917 lb/in |
| Diametral Pitch | 16 |
| Bore Size | 0.375 in |
| Inch/Metric | Inch |
| No. of Teeth | 12 |
| Set Screw | No |
| Torque at 600 RPM | 91.38625 lb/in |
| Bore Dia. [Max] | 3/8 in |
| Torque at 1200 RPM | 79.30646 lb/in |
| Set Screw Size | N/A |
| Torque at 900 RPM | 84.73361 lb/in |
| Pitch Diameter [Min] | 0.75 in |
| Bore Type | Reborable |
| Pitch Diameter | 0.75 in |
| Bore Dia. [Min] | 3/8 in |
| Hub Dia. | 9/16 in |
| Gear Style | B |
| Torque at 200 RPM | 100.84 lb/in |
| AGMA Quality | 6 |
| Bore Size [Max] | 0.375 in |
| Pressure Angle | 20 ° |
| Origin | Reborable |
| Material | Steel |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Torque at 1800 RPM | 70.0278 lb/in |
| Weight | 0.09 LB |
| EAN or UPC | 697950263250 |

