- B Gear Style
- 20° Pressure Angle
- 36 Teeth
- 12 Diametral Pitch
- 3 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Bore Size | 0.75 in |
| Gear Style | B |
| Torque at 600 RPM | 950.6271 lb/in |
| AGMA Quality | 6 |
| Pressure Angle | 20 ° |
| Set Screw Size | N/A |
| Hub Dia. | 2 1/2 in |
| Torque at 900 RPM | 866.9439 lb/in |
| Set Screw | No |
| Bore Dia. [Min] | 3/4 in |
| Torque at 300 RPM | 1052.517 lb/in |
| Torque at 1200 RPM | 796.2158 lb/in |
| Class | 6 |
| Outside Dia. [Min] | 3.167 in |
| Bore Dia. [Max] | 1 3/8 in |
| Torque at 1800 RPM | N/A |
| Pitch Diameter | 3 in |
| Keyway | w/o Keyway |
| Inch/Metric | Inch |
| Hub Projection | 7/8 in |
| Length Through Bore | 1.875 in |
| Origin | Reborable |
| Pitch Diameter [Min] | 3 in |
| Bore Type | Reborable |
| Material | Steel |
| Type | B |
| Diametral Pitch | 12 |
| No. of Teeth | 36 |
| Bore Size [Max] | 1.375 in |
| Outside Dia. | 3.17 in |
| Torque at 200 RPM | 1090.333 lb/in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Weight | 2.98 LB |
| EAN or UPC | 697950263205 |

