- B Gear Style
- 20° Pressure Angle
- 22 Teeth
- 12 Diametral Pitch
- 1.833 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Length Through Bore | 1.625 in |
| Keyway | w/o Keyway |
| Pressure Angle | 20 ° |
| Set Screw Size | N/A |
| Torque at 200 RPM | 582.9813 lb/in |
| Class | 6 |
| Torque at 1200 RPM | 425.944 lb/in |
| Torque at 900 RPM | 463.5839 lb/in |
| Origin | Reborable |
| Bore Size [Max] | 0.875 in |
| Bore Size | 0.75 in |
| Pitch Diameter [Min] | 1.833 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Outside Dia. [Min] | 2 in |
| Diametral Pitch | 12 |
| Material | Steel |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Gear Style | B |
| Bore Type | Reborable |
| Torque at 300 RPM | 563.0233 lb/in |
| Hub Projection | 5/8 in |
| Bore Dia. [Min] | 3/4 in |
| Set Screw | No |
| Bore Dia. [Max] | 7/8 in |
| Hub Dia. | 1 9/16 in |
| No. of Teeth | 22 |
| Type | B |
| Outside Dia. | 2 in |
| Torque at 1800 RPM | 366.5954 lb/in |
| Torque at 600 RPM | 508.4017 lb/in |
| AGMA Quality | 6 |
| Pitch Diameter | 1.833 in |
| Weight | 0.88 LB |
| EAN or UPC | 697950263144 |

