- B Gear Style
- 20° Pressure Angle
- 20 Teeth
- 12 Diametral Pitch
- 1.667 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Bore Dia. [Max] | 3/4 in |
| Material | Steel |
| Class | 6 |
| Keyway Size | 3/16 x 3/32 |
| Pressure Angle | 20 ° |
| Bore Type | Bored to Size |
| Diametral Pitch | 12 |
| No. of Teeth | 20 |
| Bore Size [Max] | 3/4 in |
| Hub Projection | 5/8 in |
| Outside Dia. [Min] | 1.8330 in |
| Bore Dia. [Min] | 3/4 in |
| Hub Dia. | 1 5/16 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Pitch Diameter | 1.667 in |
| Bore Size | 3/4 in |
| Pitch Diameter [Min] | 1.667 in |
| Length Through Bore | 1 5/8 in |
| AGMA Quality | 6 |
| Type | B |
| Gear Style | B |
| Keyway | w/Keyway |
| Weight | 0.63 LB |
| EAN or UPC | 697950440385 |

