- B Gear Style
- 20° Pressure Angle
- 13 Teeth
- 12 Diametral Pitch
- 1.083 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Origin | Reborable |
| Material | Steel |
| Outside Dia. | 1.25 in |
| Torque at 600 RPM | 240.5454 lb/in |
| Bore Dia. [Max] | 5/8 in |
| Diametral Pitch | 12 |
| No. of Teeth | 13 |
| Torque at 1200 RPM | 201.1548 lb/in |
| Bore Size | 0.625 in |
| Bore Type | Reborable |
| Type | B |
| Inch/Metric | Inch |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Set Screw | No |
| Pitch Diameter [Min] | 1.083 in |
| Outside Dia. [Min] | 1.25 in |
| Torque at 900 RPM | 219.187 lb/in |
| Hub Projection | 5/8 in |
| Set Screw Size | N/A |
| Keyway | w/o Keyway |
| Pressure Angle | 20 ° |
| Pitch Diameter | 1.083 in |
| Torque at 1800 RPM | 173.3188 lb/in |
| Bore Dia. [Min] | 5/8 in |
| Class | 6 |
| Length Through Bore | 1.625 in |
| Hub Dia. | 13/16 in |
| Torque at 200 RPM | 277.31 lb/in |
| Torque at 300 RPM | 266.8058 lb/in |
| Bore Size [Max] | 0.625 in |
| Gear Style | B |
| AGMA Quality | 6 |
| Weight | 0.21 LB |
| EAN or UPC | 697950263076 |

