- B Gear Style
- 20° Pressure Angle
- 12 Teeth
- 12 Diametral Pitch
- 1 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Bore Type | Reborable |
| Pressure Angle | 20 ° |
| Torque at 600 RPM | 205.8817 lb/in |
| Set Screw Size | N/A |
| Torque at 1800 RPM | 148.4589 lb/in |
| Bore Size [Max] | 0.5 in |
| Torque at 1200 RPM | 172.2683 lb/in |
| Torque at 900 RPM | 187.6744 lb/in |
| Pitch Diameter | 1 in |
| Hub Projection | 5/8 in |
| Pitch Diameter [Min] | 1 in |
| Keyway | w/o Keyway |
| Torque at 200 RPM | 236.3438 lb/in |
| Class | 6 |
| Torque at 300 RPM | 228.9908 lb/in |
| Bore Dia. [Max] | 1/2 in |
| Gear Style | B |
| Set Screw | No |
| No. of Teeth | 12 |
| Bore Dia. [Min] | 1/2 in |
| Origin | Reborable |
| Diametral Pitch | 12 |
| AGMA Quality | 6 |
| Outside Dia. | 1.17 in |
| Outside Dia. [Min] | 1.167 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Hub Dia. | 3/4 in |
| Bore Size | 0.5 in |
| Length Through Bore | 1.625 in |
| Material | Steel |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Type | B |
| Weight | 0.21 LB |
| EAN or UPC | 697950263069 |

