- B Gear Style
- 20° Pressure Angle
- 55 Teeth
- 10 Diametral Pitch
- 5.5 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Class | 6 |
| Bore Size [Max] | 2.5 in |
| Torque at 1800 RPM | N/A |
| Bore Size | 1 in |
| Pitch Diameter | 5.5 in |
| Outside Dia. [Min] | 5.7 in |
| Torque at 200 RPM | 3248.939 lb/in |
| Inch/Metric | Inch |
| Outside Dia. | 5.7 in |
| Torque at 900 RPM | N/A |
| AGMA Quality | 6 |
| Diametral Pitch | 10 |
| Keyway | w/o Keyway |
| Torque at 600 RPM | 2763.646 lb/in |
| Torque at 300 RPM | 3111.334 lb/in |
| Set Screw Size | N/A |
| Origin | Reborable |
| Length Through Bore | 2.25 in |
| No. of Teeth | 55 |
| Gear Style | B |
| Pressure Angle | 20 ° |
| Bore Type | Reborable |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Set Screw | No |
| Torque at 1200 RPM | N/A |
| Hub Projection | 7/8 in |
| Pitch Diameter [Min] | 5.5 in |
| Bore Dia. [Min] | 1 in |
| Hub Dia. | 4 in |
| Material | Steel |
| Bore Dia. [Max] | 2 1/2 in |
| Type | B |
| Weight | 11.5 LB |
| EAN or UPC | 697950263045 |

