- B Gear Style
- 20° Pressure Angle
- 40 Teeth
- 10 Diametral Pitch
- 4 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Bore Size | 1 in |
| Gear Style | B |
| Bore Dia. [Max] | 2 1/8 in |
| Keyway | w/o Keyway |
| Bore Size [Max] | 2.125 in |
| Pressure Angle | 20 ° |
| AGMA Quality | 6 |
| No. of Teeth | 40 |
| Bore Dia. [Min] | 1 in |
| Length Through Bore | 2.125 in |
| Diametral Pitch | 10 |
| Pitch Diameter [Min] | 4 in |
| Outside Dia. | 4.2 in |
| Pitch Diameter | 4 in |
| Hub Dia. | 3 1/2 in |
| Origin | Reborable |
| Material | Steel |
| Type | B |
| Bore Type | Reborable |
| Inch/Metric | Inch |
| Hub Projection | 7/8 in |
| Outside Dia. [Min] | 4.2 in |
| Class | 6 |
| Weight | 6.4 LB |
| EAN or UPC | 697950263007 |

