- B Gear Style
- 20° Pressure Angle
- 16 Teeth
- 10 Diametral Pitch
- 1.6 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Material | Steel |
| Pitch Diameter [Min] | 1.6 in |
| Pitch Diameter | 1.6 in |
| Bore Type | Reborable |
| AGMA Quality | 6 |
| Inch/Metric | Inch |
| Bore Dia. [Min] | 3/4 in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Bore Size [Max] | 0.75 in |
| Gear Style | B |
| Bore Dia. [Max] | 3/4 in |
| Hub Projection | 5/8 in |
| Torque at 600 RPM | 572.4771 lb/in |
| Torque at 300 RPM | 644.9558 lb/in |
| Torque at 1800 RPM | 395.657 lb/in |
| Origin | Reborable |
| Pressure Angle | 20 ° |
| Keyway | w/o Keyway |
| Length Through Bore | 1.875 in |
| Outside Dia. | 1.8 in |
| Set Screw Size | N/A |
| No. of Teeth | 16 |
| Outside Dia. [Min] | 1.8 in |
| Diametral Pitch | 10 |
| Type | B |
| Bore Size | 0.75 in |
| Hub Dia. | 1 5/16 in |
| Torque at 900 RPM | 515.4044 lb/in |
| Torque at 200 RPM | 674.3675 lb/in |
| Torque at 1200 RPM | 467.9606 lb/in |
| Class | 6 |
| Set Screw | No |
| Weight | 0.7 LB |
| EAN or UPC | 697950262895 |

