- B Gear Style
- 20° Pressure Angle
- 15 Teeth
- 10 Diametral Pitch
- 1.5 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Material | Steel |
| Type | B |
| Bore Dia. [Max] | 3/4 in |
| Diametral Pitch | 10 |
| Gear Style | B |
| Pressure Angle | 20 ° |
| Origin | Reborable |
| AGMA Quality | 6 |
| No. of Teeth | 15 |
| Outside Dia. | 1.7 in |
| Set Screw | No |
| Pitch Diameter | 1.5 in |
| Bore Type | Reborable |
| Hub Dia. | 1.2188 in |
| Keyway | w/o Keyway |
| Torque at 300 RPM | 592.435 lb/in |
| Bore Size [Max] | 0.75 in |
| Torque at 600 RPM | 526.2587 lb/in |
| Torque at 1200 RPM | 430.1456 lb/in |
| Bore Size | 0.75 in |
| Torque at 900 RPM | 473.3878 lb/in |
| Set Screw Size | N/A |
| Hub Projection | 5/8 in |
| Outside Dia. [Min] | 1.7 in |
| Length Through Bore | 1.875 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Torque at 1800 RPM | 363.444 lb/in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Class | 6 |
| Pitch Diameter [Min] | 1.5 in |
| Bore Dia. [Min] | 3/4 in |
| Torque at 200 RPM | 617.645 lb/in |
| Weight | 0.6 LB |
| EAN or UPC | 697950262888 |

