- B3 Gear Style
- 20° Pressure Angle
- 72 Teeth
- 8 Diametral Pitch
- 9 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Hub Dia. | 3 1/4 in |
| Origin | Reborable |
| Torque at 1800 RPM | N/A |
| Torque at 300 RPM | 3682.761 lb/in |
| Torque at 1200 RPM | N/A |
| Set Screw | No |
| Outside Dia. [Min] | 9.25 in |
| Type | B3 |
| No. of Teeth | 72 |
| Bore Dia. [Max] | 2 1/16 in |
| Pressure Angle | 20 ° |
| Pitch Diameter | 9 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Keyway | w/o Keyway |
| Length Through Bore | 2.5 in |
| Torque at 200 RPM | 3882.34 lb/in |
| Set Screw Size | N/A |
| Diametral Pitch | 8 |
| Pitch Diameter [Min] | 9 in |
| Bore Dia. [Min] | 1 in |
| Class | 6 |
| Torque at 600 RPM | N/A |
| Torque at 900 RPM | N/A |
| Gear Style | B3 |
| Material | Cast Iron |
| Hub Projection | 1 in |
| AGMA Quality | 6 |
| Bore Size | 1 in |
| Outside Dia. | 9.25 in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Bore Type | Reborable |
| Bore Size [Max] | 2.0625 in |
| Weight | 17.0 LB |
| EAN or UPC | 697950294056 |

