- B1 Gear Style
- 20° Pressure Angle
- 52 Teeth
- 8 Diametral Pitch
- 6.5 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| No. of Teeth | 52 |
| Set Screw | No |
| Torque at 1800 RPM | N/A |
| Pitch Diameter [Min] | 6.5 in |
| Hub Projection | 1 in |
| Gear Style | B1 |
| Bore Dia. [Min] | 1 in |
| Hub Dia. | 3 in |
| Bore Dia. [Max] | 1 7/8 in |
| Class | 6 |
| Origin | Reborable |
| Pitch Diameter | 6.5 in |
| AGMA Quality | 6 |
| Length Through Bore | 2.5 in |
| Set Screw Size | N/A |
| Diametral Pitch | 8 |
| Torque at 200 RPM | 2684.865 lb/in |
| Pressure Angle | 20 ° |
| Outside Dia. | 6.75 in |
| Outside Dia. [Min] | 6.75 in |
| Torque at 300 RPM | 2548.311 lb/in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Inch/Metric | Inch |
| Material | Cast Iron |
| Torque at 1200 RPM | N/A |
| Bore Size | 1 in |
| Keyway | w/o Keyway |
| Torque at 900 RPM | N/A |
| Torque at 600 RPM | 2211.127 lb/in |
| Bore Size [Max] | 1.875 in |
| Type | B1 |
| Bore Type | Reborable |
| Weight | 11.9 LB |
| EAN or UPC | 697950294018 |

